Strona główna » Trądzik różowaty
twój problem - Trądzik różowaty
Trądzik różowaty (acne rosacea) jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy. Obejmuje pierwotnie środkową część twarzy, na której pojawiają się rumień i teleangiektazje (tzn. poszerzone naczynia krwionośne), a następnie grudki i krosty. U niektórych chorych może dojść do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych, co niekiedy doprowadza do przerostu ograniczonego, tzw. rhinophyma.
Trądzik różowaty to niejednolity zespół objawów o różnej etiologii,zaliczany do „nerwic naczynioruchowych” skóry. Początek choroby z reguły związany jest ze wzmożoną reaktywnością naczyń, bez utrwalonych zmian skórnych. Dominującym objawem jest wówczas napadowe czerwienienie skóry twarzy („okres prerosacea”). Wystąpienie lub zaostrzenie zmian spowodowane jest przede wszystkim stresem i ekspozycją na słońce, ale także:
- spożywaniem ciężkostrawnych potraw i alkoholu
- korzystaniem z sauny lub basenów z chlorowaną wodą
- zaburzeniami endokrynologicznymi (choroby tarczycy, zaburzenia miesiączkowania)
- stosowaniem leków obniżających poziom cholesterolu, kwasu nikotynowego
- stosowaniem zewnętrznych preparatów glikokortykosteroidowych na skórę twarzy
- dużymi dawkami witamin B6 i B12
- występowaniem opryszczki wargowej. U niektórych chorych stwierdza się też obecność Demodex folliculorum (pasożyta z rodziny roztoczy) oraz drożdżaków.
W przebiegu trądziku różowatego można wyróżnić cztery stadia, które nie muszą występować kolejno po sobie. Wykwity chorobowe umiejscowione są symetrycznie, rzadziej jednostronnie. Wyróżniamy też cztery postacie trądziku różowatego:
- Postać teleangiektatyczno-rumieniowata: rumień przelotny lub przetrwały występuje na twarzy, zmianom towarzyszą często teleangiektazje, obrzęk twarzy, uczucie pieczenia i palenia skóry w obrębie zmian.
- Postać grudkowo-krostkowa: obecny przetrwały rumień w środkowej części twarzy, z okresowo występującymi grudkami i krostami.
- Postać z dominacją zmian przerostowych: skóra jest pogrubiała, o nieregularnej powierzchni, z obecnością zmian guzowatych. Najczęściej zmiany obejmują nos, mogą zajmować brodę, czoło, policzki i uszy. Często stwierdza się zapalenie mieszków włosowych w obrębie zmian przerostowych.
- Postać oczna jest trudną do rozpoznania odmianą choroby. Pacjenci najczęściej trafiają do okulisty z powodu przewlekłych stanów zapalnych brzegów powiek, spojówek i rogówek, co objawia się łzawieniem i przekrwieniem oczu, pieczeniem, kłuciem i swędzeniem, światłowstrętem, uczuciem obecności ciała obcego w oku. Objawem trądziku różowatego jest także dysfunkcja lub zapalenie gruczołów Meiboma (nawracające gradówki i jęczmienie, jako wynik infekcji gronkowcowej).
Choroby dermatologiczne, takie jak trądzik różowaty, wymagają konsultacji lekarskich i przyjmowania leków.
Jednak pielęgnacyjne zabiegi na trądzik różowaty stosowane przez profesjonalistów odznaczają się wysoką skutecznością wspomagającą i wspierającą leczenie.
Zapobiegają powstawaniu blizn, niwelują już te powstałe i działają profilaktycznie przed pojawianiem się nowych zmian. Bardzo dobrze sprawdza się terapia kwasami między innymi kwasem azelainowym, fitowym lub laktobionowym– dermatologiczne peeling chemiczny, wyciszają stany zapalne, łagodzą rumień, uspokajają skórę oraz zmniejszają obrzęk.